W roku 2023 przypada 550. rocznica urodzin wielkiego astronoma i najsłynniejszego Torunianina – Mikołaja Kopernika. Z tej okazji uczniowie klas czwartych i piątych wybrali się na dwudniową wycieczkę do miasta piernika.

8 maja 2023 r. wyruszyliśmy w drogę do Torunia. Po przyjeździe przy pięknych promieniach słońca spacerowaliśmy po Starówce Miasta, pani przewodnik przytaczała ciekawe legendy i opowieści dotyczące spotkanych zabytków.

Następnie udaliśmy się na warsztaty piernikarskie do Piernikarni Mistrza Bogumiła. Mogliśmy tam zapoznać się z tajnikami wykonania i historią tychże słodkości, a każdy uczeń samodzielnie przygotował, zgodnie ze średniowieczną recepturą tzw. gościniec – piernik dekoracyjny.

Podczas naszego pobytu nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia przy pomniku Mikołaja Kopernika oraz czasu na zakup pamiątek.

Kolejnym punktem wycieczki była gra terenowa w Forcie IV. Fort IV jest przykładem doskonale zachowanego obiektu fortecznego zewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń z końca XIX wieku.

Kolejnego dnia udaliśmy się do Domu Mikołaja Kopernika – interaktywnego muzeum, które opowiada nie tylko historię życia astronoma i jego rodziny, ale również porusza kwestie, m.in. życia w średniowiecznym Toruniu, związane z kosmosem, rozwojem nauki, odkryciami geograficznymi czy dążeniem ludzi do wiedzy.

Na zakończenie naszej wycieczki poprzez zabawę i eksperymenty przyswajaliśmy wiedzę w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie w dawnym XIX-wiecznym młynie parowym na 6 piętrach stworzono interaktywne wystawy.

Nasza wycieczka była wspaniałą lekcją historii i geografii; pogoda dopisała, uczestnicy wycieczki wrócili do domu zadowoleni, pełni wrażeń, z bagażem nowej wiedzy.

Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowali: p. Beata Kalinowska-Augustyniak, p. Monika Krzymińska, p. Magdalena Nadymus oraz p. Przemysława Mazan.

Opracowała: Magdalena Nadymus

Wioletta Olejnik

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie