W styczniu w kuchni przyszedł czas na antyczny Rzym. Tok myślenia  uczniów uczniów był szybki: Rzym => Włochy =>……….PIZZA! Pan Wrzesiński głowił się, jak to „ugryźć” historycznie i wymyślił, a raczej opowiedział historię:

Pizza swoje początki ma w starożytnej Grecji. Wówczas Hellenowie zajadali się płaskimi chlebami posmarowanymi oliwą, czosnkiem i posypanymi świeżymi lub suszonymi ziołami. Potrawa ta trafiła w gusta Rzymian, którzy po podbiciu Grecji  fascynowali się nie tylko grecką kulturą, religią, sztuką i nauką, ale też helleńską kuchnią. Na własnym terenie potrawę nazwali focaccią. Dopiero gdy do Europy w czasach nowożytnych sprowadzono pomidory – te warzywa pojawiły się na chrupiącym cieście. Kiedy w 1889 roku Neapol odwiedziła królowa Włoch, Małgorzata Sabaudzka z mężem, to nadworny piekarz przygotował na ich cześć placek zdobiony dodatkami w narodowych barwach: bazylia, mozzarella i pomidory. Tak powstała najprostsza pizza nazwana Margherita – od imienia królowej.

Pod koniec miesiąca, tym razem na słodko, uczniowie piekli hinduskie ciasteczka – deser kaju barfi. Główny składnik to orzechy nerkowca. Nikt nie był uczulony J.

Z kolei na zajęciach z programowania uczniowie z klasy szóstej podjęli się zbudowania robota – samochodu z czujnikiem parkowania. Projekt wymagał dużego zaangażowania i sporo czasu. Projekt będzie kontynuowany na kolejnych zajęciach.

Z kuchni skorzystała również klasa 7 na języku angielskim smażąc naleśniki, a następnie pancakes i oczywiście tłumacząc wszystko na język angielski.

OBEJRZYJCIE FILM

Opracował: R. Wrzesiński

Wioletta Olejnik

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jaczowie