25 kwietnia 2023 r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony życiu i odkryciom Mikołaja Kopernika – polskiego astronoma, matematyka, lekarza, prawnika, duchownego i ekonomisty.


Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika, który został ustanowiony przez Senat RP z okazji 550 rocznicy urodzin oraz 480 rocznicy śmierci wielkiego astronoma.

Mikołaj Kopernik był jednym z największych uczonych w historii astronomii. Jego dzieło o „Obrotach sfer niebieskich”, gdzie  przedstawił założenia heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego zrewolucjonizowało wiedzę naukową zwaną przewrotem kopernikańskim. On był tym jednym,  który Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie wydało go plemię”.

Apel rozpoczął się filmem edukacyjnym pt. „Mikołaj Kopernik – WYBITNI POLACY W HISTORII”, przedstawiającym życie i dokonania wielkiego astronoma.

Następie uczniowie klasy I b zaprezentowali inscenizację „Mikołaj Kopernik przedstawia planety”, a w rolę Kopernika wcielił się uczeń klasy V a Kajetan Jasak.

W trakcie apelu Pani Dyrektor Wioletta Olejnik wręczyła dyplomy oraz nagrody uczniom za udział w konkursach poświęconych Kopernikowi.

Laureatami szkolnego konkursu „Model Układu Słonecznego” w kategorii klas I – III zostali:

I miejsceOlaf Kuta (kl. 2a)

II miejsceUrszula Bury (kl. 2b) & Jagoda Nadymus (kl. 1b)

III miejsceAmelia Grabowska (kl. 2a) & Klaudia Gorzelańczyk (kl. 3b)

W kategorii klas IV – V laureatami zostali:

I miejsceZuzanna Gruba (kl. 4b)

II miejsceJakub Kityk (kl.4a)

III miejsceAgata Brygier (kl. 4a)

Wyróżnieni zostali również:

Alicja Wiszniewska, Filip Gomoluch, Borys Niechciał, Jakub Szulc, Oliwia Grabowska, Idalia Dubienko, Bartosz Richard, Gabriela Gardyńska, Dominik Dejlich

Laureatami szkolnego konkursu „Wierszem o Koperniku” zostali:

I miejsceKatarzyna Drzewiecka (kl. 1a)

II miejsceJakub Kityk (kl. 4a)

III miejsceDawid Fedor (kl. 5a) & Norbert Judziński (kl. 4b)

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom i życzymy dalszych sukcesów!

Serdeczne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców za ufundowanie nagród w konkursach.

Opracowała: Magdalena Nadymus