wycieczka do Krakowa

Wycieczki szkolne – to czas ulubiony przez uczniów. Od 20 do 22 kwietnia
2022 r. uczniowie klas czwartych i piątej uczestniczyli w szkolnej wycieczce do
Krakowa i Wieliczki. Wyjazd był dofinansowany w ramach programu Ministra
Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

Wczesnym rankiem wyruszyliśmy spod szkoły do KopalniSoli „Wieliczka”.

Ze swym ogromnym dziedzictwem kultury materialnej i bogactwem przyrody
nieożywionej podziemna Wieliczka stanowi 
unikatowy w skali światowej zabytek, wpisany na światową listę UNESCO.

Po dotarciu na miejsce trasą turystyczną zwiedzaliśmy solne korytarze i komory. Dowiedzieliśmy się jak w dawnych czasach wydobywano sól i do czego ją wykorzystywano, podziwialiśmy skalną szatę naciekową, ale bez wątpienia największe wrażenie wywarła na nas Kaplica św. Kingi.

Następnie udaliśmy się do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Na miejscu życiorys św. Faustyny opowiedziała nam przesympatyczna siostra zakonna, tu również mieliśmy czas na modlitwę przy łaskami słynącym obrazie Jezusa Miłosiernego.

W kolejnych dniach zwiedzaliśmy KrakówBramę Floriańską (w dawnych czasach wkraczali przez nią do miasta królowie po zwycięskich bitwach, dyplomaci i znamienici goście odwiedzający Kraków), Barbakan (perła krakowskich fortyfikacji; jeden z najwspanialszych obiektów średniowiecznej architektury militarnej w Europie, nigdy nie został zdobyty szturmem), Sukiennice (wizytówka miasta, perła renesansowej architektury, najstarsze krakowskie „centrum handlowe”), Kościół Mariacki (ponad 800 lat historii, ołtarz Wita Stwosza, hejnał, gwiaździsta polichromia sklepienia pędzla Jana Matejki. A to wszystko w jednym kościele!), Collegium Maius (założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku jest najstarszą w Polsce i drugą (po Pradze) uczelnią w tej części Europy), Wzgórze wawelskie wraz z Katedrą, kryptami z Grobami Królewskimi oraz Dziedzińcem Zamku Królewskiego,  krakowski Kazimierz – dawną dzielnicę żydowską, założoną przez króla Kazimierza Wielkiego w XIV w. jako samodzielne miasto. Ponadto wspięliśmy się na Kopiec Kościuszki (miejsce pamięci poświęcone bojownikowi o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych), zwiedziliśmy Muzeum Kościuszkowskie. Na koniec pobytu kupiliśmy dla bliskich obwarzanki, a także zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przy wawelskim smoku.

Z naszej wycieczki przywieźliśmy do Jaczowa niezapomniane wrażenia..

Opiekę na uczniami sprawowali pani Dyrektor Wioletta Olejnik, p. Agnieszka Wodnicka, p. Magdalena Nadymus oraz p. Przemsyław Mazan.

 
 

 

Opracowała: Magdalena Nadymus

Wioletta Olejnik

Dyrektor Szkoły Podstawowej

im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie