Po długich zimowych miesiącach nadeszła upragniona wiosna. W naszej szkole od rana panował radosny nastrój. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali ekologiczne marzanny, wiosenne gaiki oraz kolorowe kwiaty. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami, p. Magdaleną Nadymus i p. Katarzyną Kaczochą, przygotował wiele atrakcji na ten dzień.

21 marca to Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – czyli Dzień Kolorowej Skarpetki. Głównym celem akcji jest promocja praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, do  szacunku i akceptacji.

Po raz kolejny międzynarodowa akcja “Dzień kolorowej skarpetki“ zagościła również w naszej szkole. Uczniowie dowiedzieli się, co to takiego Zespół Downa, że data 21 marca nie jest wcale przypadkowa, wiąże się z tą chorobą – w 21 parze chromosomów osoby z Zespołem Downa mają trzy chromosomy zamiast dwóch. W ramach solidarności z osobami dotkniętymi trisomią 21. chromosomu społeczność naszej szkoły założyła kolorowe, różniące się od siebie skarpetki. Skarpetki te są symbolem zarówno chromosomowego, jak i społecznego niedopasowania, z którym na co dzień mierzą się osoby z zespołem Downa.

Najwięcej emocji zwrócił szkolny konkurs MAM TALENT! Uczniowie klas 1-5 prezentowali swoje rozmaite talent, nie zabrakło: gry na instrumentach, popisów wokalnych, magicznych sztuczek, pokazu gimnastyki artystycznej, prezentacji prac plastycznych i wiele innych.

Ponadto rozstrzygnięty został konkurs „Najpiękniejszy zeszyt w klasie„.

Zimę ostatecznie pożegnaliśmy uczestnicząc w kolorowym korowodzie przy dźwiękach wesołych piosenek o tematyce wiosennej.


Pani Dyrektor, wszystkim wychowawcom i nauczycielom dziękujemy za wsparcie podczas organizacji tego dnia. Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Józefa Przebiędy – Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaczowie, Pana Marcina Przebiędy – Naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaczowie oraz strażaków OSP w Jaczowie za pomoc w dbaniu o bezpieczeństwo naszych uczniów podczas wiosennego korowodu.

Opiekunowie SU: Magdalena Nadymus, Katarzyna Kaczocha

Wioletta Olejnik

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie