W czwartek w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Dystrofii Mięśniowej Duchenne’a.
Dystrofia mięśniowa oznacza grupę przewlekłych chorób dziedzicznych, charakteryzującą się zanikiem oraz postępującym osłabieniem mięśni szkieletowych. U podłoża choroby leży zanik tkanki mięśniowej i jej zastąpienie tkanką tłuszczową i włóknieniem.
Częstość występowania dystrofii mięśniowych wynosi 1 : 1000 narodzin.
Najczęściej rozpoznawanym rodzajem dystrofii jest dystrofia mięśniowa typu Duchenne’a (DMD), występująca u ok. 13-33 na 100 tys. urodzonych chłopców.
Pierwsze objawy kliniczne dystrofii mięśniowej pojawiają się zazwyczaj pomiędzy drugim a szóstym rokiem życia. Choroba zaczyna się tak podstępnie, że może pozostać niezauważona przez wiele miesięcy, a nawet lat. Chorują wyłącznie chłopcy. Dziecko ma trudności we wchodzeniu na schody lub we wstawaniu z pozycji siedzącej albo leżącej. Często przewraca się, później pojawia się chód kołyszący – „kaczkowaty”. Charakterystyczną, choć nie stałą cechą dystrofii mięśniowej Duchenne’a jest pozorne powiększenie (pseudo-hypertrofia) łydek spowodowana odkładaniem się tłuszczu i tkanki łącznej. Postęp choroby jest szybki, bez okresów remisji, ze szczególnie zaznaczonym zanikiem mięśni proksymalnych, zwłaszcza mięśni obręczy miednicznej. Jest to choroba nieuleczalna.
Dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły jest to ważny dzień ponieważ na DMD choruje uczeń naszej szkoły Olek, którego wspieramy i chcemy pokazać, że nie jest osamotniony w swojej chorobie, że jesteśmy z nim, wierzymy w niego i chcemy mu pomóc w walce z chorobą.
Przygotowała: Magdalena Malinowska
Wioletta Olejnik
Dyrektor Szkoły Podstawowej
im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie