23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Organizowany od 1995 roku przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Jest to święto autorów, ilustratorów i wydawców książek oraz czytelników i czytelnictwa.

Pomysł organizacji święta zrodził się w 1926 roku w Katalonii. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w 1616 roku zmarł William Szekspir autor między innymi „Romea i Julii”.

W naszej szkole dla uhonorowania tego święta uczniowie obejrzeli prezentację oraz film o etapach powstawania książki i jej budowie. Klasy I – III wraz ze swoimi wychowawcami wykonały przepiękne plakaty zachęcające do czytania książek. Podczas odwiedzin w bibliotece uczniowie mówili, dlaczego lubią czytać i jakie korzyści daje im czytanie książek. Opowiadali także o swoich ulubionych książkach, a następnie zapisywali ich tytuły na papierowych listkach, które przyklejali do specjalnie przygotowanego drzewa. I tak powstało Drzewko Czytelniczych Inspiracji. Kolejny raz nasi uczniowie zaskoczyli nas kreatywnością i zaangażowaniem. Zachęcamy wszystkich do odbycia niezwykłej podróży w towarzystwie książki .

Dzięki pracy naszych uczniów i opiece ich wychowawców możemy podziwiać wspaniałą wystawę, która znajduje się na gazetkach przy bibliotece szkolnej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji:

Organizator: Beata Nadymus

Wioletta Olejnik

Dyrektor Szkoły Podstawowej

im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie