Po długich zimowych miesiącach nadeszła upragniona wiosna. W naszej szkole od rana panował radosny nastrój. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowywali ekologiczne marzanny, wiosenne gaiki oraz kolorowe kwiaty. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami, p. Magdaleną Nadymus, p. Katarzyną Kaczochą, a także p. Justyną Olejarz, przygotował wiele atrakcji na ten dzień.

21 marca to także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – czyli Dzień Kolorowej Skarpetki. (https://bardziejkochani.pl/co-robimy/21-marca-swiatowy-dzien-zespolu-downa/). Głównym celem akcji jest promocja praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, do  szacunku i akceptacji.

W tym roku międzynarodowa akcja “Dzień kolorowej skarpetki“ zagościła również w naszej szkole. Uczniowie dowiedzieli się, co to takiego Zespół Downa, że data 21 marca nie jest wcale przypadkowa, wiąże się z tą chorobą – w 21 parze chromosomów osoby z Zespołem Downa mają trzy chromosomy zamiast dwóch. Dzieci udekorowały hol naszej szkoły, ubrały skarpety nie do pary – na pewno pobiliśmy rekord w ilości kolorowych skarpet w naszej szkole,  pamiętając przy tym o budzeniu świadomości, tolerancji oraz zrozumienia dla drugiego człowieka.

Ponadto z samego rana uczniowie klas 1-3 udali się do MOK-u w Głogowie na spektakl piaskiem pisany pt. „Królowa Śniegu”.

Dzieci licznie wzięli udział w szkolnym konkursie „Wiosenne nakrycie głowy”.

Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

Matylda Nadymus z klasy I B

Franciszek Urban z klasy II B

Daniel Kantowicz z klasy IV A

Pola Ryndak z klasy V A

Zimę ostatecznie pożegnaliśmy uczestnicząc w kolorowym korowodzie przy dźwiękach wesołych piosenek o tematyce wiosennej.


Wszystkim wychowawcom i nauczycielom dziękujemy za wsparcie podczas organizacji tego dnia. Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Józefa Przebiędy – Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaczowie, strażaków OSP w Jaczowie za pomoc w dbaniu o bezpieczeństwo naszych uczniów podczas wiosennego korowodu.

Opracowały: Magdalena Nadymus, Justyna Olejarz

Wioletta Olejnik

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie