Dnia 11 maja 2022 roku uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu biblioteki, na które dzieci czekają z wielką niecierpliwością.

Zanim odbyło się pasowanie na czytelnika pierwszoklasiści obejrzeli przedstawienie, które przygotowali uczniowie z klas drugich. Mogliśmy ujrzeć Pinokia, Kota w butach, Czerwonego Kapturka, Królewnę Śnieżkę, Kopciuszka czy nawet Jasia i Małgosię. Przekazali młodszym kolegom i koleżankom dlaczego warto czytać oraz jak należy dbać i szanować książki. Uroczystość prowadzili uczniowie z klasy IV b Aleksandra Bielska oraz Adrian Zając.

Uczniowie klas pierwszych odgadywali także zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni, bajek i legend. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Potem nastąpił uroczysty akt pasowania, którego dokonała pani bibliotekarka Beata Nadymus. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia pani dyrektor Wioletta Olejnik wręczyła każdemu uczniowi dyplom oraz piękną książkę „Pierwsze abecadło” od Instytutu Książki w ramach kampanii „Mała książka-wielki człowiek”.  Celem tego projektu jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci  w różnych grupach wiekowych. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Na zakończenie spotkania nowo pasowani czytelnicy otrzymali zakładki do książek, które wykonali uczniowie klas trzecich.

Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych przygód w świecie książek. Niech ten świat rozwija Waszą wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.

Opracowała: Beata Nadymus, Anna Tondel

Wioletta Olejnik

Dyrektor Szkoły Podstawowej

im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie