Czytelnictwo trochę drgnęło. Tradycyjna książka papierowa nadal ma najwięcej zwolenników. Stabilna jest rola bibliotek jako źródła pozyskiwania książek. Najpopularniejsi autorzy to: Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk, Stephen King.

61% dorosłych Polaków niczego nie czyta

Biblioteka Narodowa opublikowała wstępny raport czytelnictwa za rok 2019. Przeczytanie co najmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 39% (w r. 2018 -37%) Polaków. Zakładając, że różnica 2 punktów procentowych nie jest błędem statystycznym, trzeba uznać, że zmiany są pozytywne. Czynnikiem sprzyjającym wzrostowi czytelnictwa jest – zdaniem BN – przyznanie nagrody Nobla Oldze Tokarczuk oraz ekranizacja filmowe dzieł literackich (np. Wiedźmina).

Warto pamiętać, że w badaniach Biblioteki Narodowej za czytelnika uznaje się już osobę, która deklaruje, że przeczytała (w całości lub fragmencie) lub choćby przeglądała w ciągu roku przynajmniej jedną książkę. Z pewnością nie jest to wyśrubowane kryterium. Tylko co piąty Polak deklaruje, że czyta więcej niż trzy książki rocznie. Badanie obejmuje osoby w wieku powyżej 15 lat, więc nie są w nim brani pod uwagę uczniowie szkół podstawowych.

Więcej kupujemy

Skąd Polacy pozyskują książki? Coraz częściej kupują – 41% (w 2018 – 38%) i pożyczają od znajomych (35%). Od kilku lat rośnie wskaźnik osób, które otrzymują książki w prezencie (38%). Ok. 27% respondentów wypożycza książki z bibliotek (ale na razie – w odróżnieniu do badań z roku ubiegłego – nie podano, jaki mają w tym udział poszczególne rodzaje bibliotek).

Książka tradycyjna wciąż monopolistką

Wszystko wskazuje na to, że powtarzające się już od przynajmniej dekady informacje o powolnej śmierci książki tradycyjnej były przedwczesne. Z badań wynika, że e-booki i audiobooki w bardzo małym stopniu konkurują z książkami papierowymi. Podobnie jak w roku ubiegłym, po e-booki sięga ok. 2,5% badanych, a audiobooków słucha 3%. Po te formy książek sięgają częściej osoby czytające także książki papierowe – wśród nich ok. 6% wspiera się e-bookami i audiobookami.

Najpoczytniejsi

Na podium najczęściej czytanych autorów szturmem wdarła się w 2019 r. Olga Tokarczuk. Chociaż nagrodę Nobla otrzymała jesienią, to tylko minimalnie „przegrała” z Remigiuszem Mrozem, który wśród najpoczytniejszych autorów jest od kilku lat. Po raz pierwszy od 2012 roku w czołówce zestawienia znalazło się trzech pisarzy współczesnych. W szerszej stawce najpoczytniejszych polskich twórców pojawili się: Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Joanna Chmielewska.

Polacy najchętniej czytają literaturę sensacyjną, kryminały, thrillery psychologiczne oraz romanse erotyczne.

Lista najpoczytniejszych autorów 2019 roku (według odsetka czytelników z ogółu badanych, którzy wymienili przynajmniej 1 książkę danego autora), rok 2019)

  1. Remigiusz Mróz
  2. Olga Tokarczuk
  3. Stephen King
  4. Henryk Sienkiewicz
  5. Adam Mickiewicz
  6. Andrzej Sapkowski
  7. Katarzyna Bonda
  8. Katarzyna Grochola
  9. Blanka Lipińska
  10. B.A. Paris