Dzień Języka Ojczystego w Szkole Podstawowej w Jaczowie

„Dbaj o język i mów poprawnie, ładnie, wyraźnie oraz dokładnie, bo kto nie ćwiczy często języka, ten się w mówieniu potem potyka”.

      Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r. Święto ma służyć promocji języka ojczystego oraz uświadomieniu społeczeństwu, jak ważne jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym.
      W poniedziałek  21 lutego w obchody Dnia Języka Ojczystego włączyli się uczniowie klasy 4a, 4b, 5a i 7b  naszej szkoły.  Podczas swoich zajęć poznawali tajniki wiedzy o języku polskim: czym jest język ojczysty, dlaczego należy używać go w sposób poprawny oraz jak można wzbogacić swoje słownictwo. Uczniowie na lekcji pracowali w grupach i wspólnie wykonywali plakaty,  na których pojawiły się  łamańce językowe,   wyrazy z trudnością ortograficzną, wyrazy, które wyszły już z powszechnego użycia.    Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze. 

Mam nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać.
       Prace uczniów zostały zamieszczone na korytarzu szkolnym naszej szkoły. 

Pielęgnujmy i szanujmy język rodzimy nie tylko od święta, ale i na co dzień.

Opracowała: Beata Kalinowska- Augustyniak

Wioletta Olejnik

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie