„Cóż to za szkoła byłaby bez liczby π, chyba miałaby zamknięte drzwi.
Więc pamiętajmy drodzy uczniowie, przed liczbą π nikt się nie schowa”

KOLEJNY EMOCJONUJĄCY DZIEŃ Z LICZBĄ π ZA NAMI.

DLACZEGO EMOCJONUJĄCY?!?!    Powodów było kilka.

  1. Czy i tym razem znajdzie się śmiałek, i pobije rekord naszej szkoły w rozwinięciu liczby π po przecinku.
  2. Jakich ciekawych rzeczy dowiemy się o liczbie π.
  3. Które klasy zamieszczą na swoich plakatach wyrazy, które zawierają sylabę „pi”, zrobią to w ciekawy sposób i co z tego wyniknie.
  1. Pierwszym uczniem, który ustanowił rekord szkoły był MATEUSZ HOŁÓWKO, to on cztery lata temu wyrecytował bezbłędnie 56 cyfr liczby pi po przecinku. Pandemia przerwała nasze zmagania na moment, czyli tylko na rok. W ubiegłym roku palmę pierwszeństwa przejął KACPER WOŹNIAK, który zdecydowanie poprawił rekord aż o 28 cyfr.  Zatem długo oklaskiwany i podziwiany wynik Kacpra to 84 cyfry liczby Pi.

Co przyniósł ten rok?! – Wiedzieliśmy, że będzie dobrze, ale że aż tak?!?!

Do rywalizacji stanęła szóstka odważnych z klas 1-3:

Jagoda Nadymus i Wojtek Sowiżdżał z klasy 1 b,

Borys Ozimek z klasy 2b,

Klaudia Gorzelańczyk, Kacper Mazur i Aleksander Sowiżdżał z klasy 3b.   Oni razem zapamiętali 511 cyfr po przecinku liczby π co oznacza, że średnio na jednego uczestnika przypada nieco ponad 85 cyfr liczby π, a to o jeden więcej niż poprzedni rekord.

Indywidualnie poprzedni rekord szkoły pobiło dwóch uczestników:

ALEKSANDER SOWIŻDŻAŁ –zapamiętał aż 204 cyfry i tym samym został niekwestionowanym rekordzistą naszej szkoły co potwierdza statuetka rekordzisty.    BORYS OZIMEK zajął drugie miejsce– zapamiętał 88 cyfr, a na trzecim miejscu uplasował się KACPER MAZUR z 78 cyframi.

Najmłodszym uczestnikiem był WOJTEK SOWIŻDŻAŁ.

GRATULACJOM I OWACJOM NIE BYŁO KOŃCA!

*******************

OTO FOTORELACJA Z NASZEGO ŚWIĘTOWANIA KLIKNIJ

*******************

  1. Liczba π odsłania coraz to nowe swoje walory: Początek to 3, a później przecinek i …… nieskończenie wiele cyfr po nim.    Każde koło o średnicy 1 ma obwód o długości równej liczbie π. Nie istnieją zasady czy zależności występowania kolejnych liczb po przecinku, ale kolejność ta nie jest przypadkowa. Na razie znamy w liczbie π 100 bilionów cyfr po przecinku, ale wiemy też, że jest ich nieskończenie wiele.  REKORD ŚWIATA to zapamiętanych100.000 cyfr i należy do Japończyka, który recytował je przez 16 godzin. POLSKIM REKORDZISTĄ jest student Politechniki Wrocławskiej Piotr Sterc który zapamiętał 2333 cyfry po przecinku.  Czy liczba π ma rytm? Na to pytanie odpowiedzieć można sobie po obejrzeniu filmów.

                                                    ŻYCZYMY MIŁEGO SŁUCHANIA.

W klasach 1-5 został przeprowadzony konkurs klasowy na wykazanie się pomysłowością, kreatywnością i napisanie jak najwięcej wyrazów z cząstką π.. Prace nad plakatami trwały cały tydzień.

Uczniowie przekonali się, że matematyka nie opiera się tylko na poznanych definicjach, regułach czy zasadach, ale przede wszystkim na logice i można się jej uczyć poprzez grę i zabawę.

Uczniowie bardzo się starali, bo wiedzieli, że nagroda jaka ich czeka to pizza dla całej klasy. Największą kreatywnością wykazali się uczniowie z poszczególnych klas:

w kategorii klas pierwszych- zwyciężyła klasa I B

w kategorii klas drugich- zwyciężyła klasa II B

w kategorii klas trzecich- zwyciężyła klasa III A

w kategorii klas IV-V – zwyciężyła klasa VA

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!

Opracowały: Elżbieta Urbanowicz- Przysiężna, Agnieszka Wodnicka

Wioletta Olejnik

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie