14 października 2022 r. odbyły się uroczyste obchody 75-lecia Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie pod honorowym patronatem Pana Lesława Golby Wójta Gminy Jerzmanowa, połączone z Dniem Edukacji Narodowej. Społeczność szkolna bardzo długo przygotowywała się do tego wydarzenia.

                        Z tej okazji ulicami Jaczowa przeszedł korowód prowadzony przez Orkiestrę Huty Miedzi Głogów. W Kościele pw. Apostołów Szymona i Tadeusza Judy, Ksiądz Proboszcz Piotr Matus odprawił mszę świętą w intencji uczniów, pracowników oraz przyjaciół szkoły.

                        Uroczystość w szkole otworzył piękny spektakl „Muzykantka” w wykonaniu naszych uczniów. To była premiera sztuki w reżyserii Michała Wnuka, kierownika Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie, ze scenariuszem Tomasza Olczaka, napisana specjalnie na jubileusz szkoły. Pani Wioletta Olejnik, Dyrektor Szkoły, przybliżyła zebranym gościom historię naszej Jubilatki, inicjatywy podjęte w ramach programu pracy z patronem, a także idee, zadania i sukcesy szkoły. W Jubileuszu uczestniczyło wielu znamienitych gości, z życzeniami, gratulacjami, wyrazami uznania i upominkami. Tego dnia Pani Dyrektor złożyła życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły z okazji ich święta.

                        Podczas Jubileuszu odbyło się także uhonorowanie naszych najmłodszych, czyli uczniów, którzy z pasją i zaangażowaniem, przez cały rok szkolny, zgłębiali wiedzę o patronie i realizowali założenia programu pracy z patronem, a także brali czynny udział w konkursach, których motyw przewodni brzmiał: „Nasz Sienkiewicz”.

IV Dyktando Sienkiewiczowskie

Mistrz Ortografii – Piotr Mońka (uczeń kl. VII)

Szkolny konkurs pn. „Przemówienie z okazji 75-lecia Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie”

Laureatka – Martyna Olejnik (kl. VIII)

Szkolny konkurs dla uczniów klas 4-8 pt. „Kartka z pamiętnika Henryka Sienkiewicza”

I miejsce –Szymon Starzyński(kl. VIIIa)

II miejsce – Piotr Bielski (kl. VIIIa)

III miejsce – Tola Wójtowicz (kl. VI)

Międzyszkolny Konkurs Literacki „Wiem wszystko o powieści „W pustyni  i w puszczy””

I miejsce – Kacper Kazimierczak i Paweł Kumor (Szkoła Podstawowa w Serbach)

II miejsce – Natalia Batycka i Zofia Kacała (Szkoła Podstawowa w Przedmościu)

III miejsce – Natasza Szablewska i Pola Ryndak (Szkoła Podstawowa w Jaczowie)

Wyróżnienie – Partycja Gutknecht i Mikołaj Kasprzak (Szkoła Podstawowa w Jerzmanowej)

Gminny Konkurs plastyczny dla klas 4-8 „NAM HENRYK SIENKIEWICZ PATRONUJE”

I miejsce – Borys Balcerak ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowej

II miejsce – Aleksandra Bielska, uczennica ze Szkoły Podstawowej w Jaczowie

III miejsce – Andrzej Łozyniak ze Szkoły Podstawowej w Jerzmanowej

Wyróżnienie – Jakub Woźniak ze Szkoły Podstawowej w Jaczowie

Szkolny konkurs pt. „Henryk Sienkiewicz – Lapbook  o patronie szkoły”

I miejsce – Mikołaj Matuszkiewicz (kl. Va)

II miejsce – Bartosz Richard (kl. IIIa)

III miejsce – Jakub Kityk (kl. IVa)

Wyróżnienie – Lena Kuczyńska (kl. Ib)

Konkurs na limeryk o Henryku Sienkiewiczu dla klas II-III

Laureaci: Urszula Bury oraz Oliwia Dyk z klasy IIb

Konkurs plastyczny „Janko Muzykant – projekt nowej okładki”

I miejsce – Lena Kuczyńska (kl. Ib)

II miejsce – Aleksandra Wojewoda (kl. Ia)

III miejsce – Kacper Hynek (kl. Ia)

Wyróżnienie otrzymali: Szymon Myciak (kl. Ia), Jagoda Nadymus (kl. Ib),  Krystan Zając (kl. IIa), Urszula Bury (kl. IIb)

Szkolny konkursu dla kl. 1-3 „Okładka do książki Sienkiewicza”

Laureatka – Urszula Bury (kl. IIb)

                        Ponadto jubileusz uświetnił koncert muzyczny Lubuskiego Biura Koncertowego, od wielu lat współpracującego ze szkołą. Występ artystów był prawdziwą ucztą dla ucha.

                        Dyrektor Szkoły Pani Wioletta Olejnik złożyła podziękowania Panu Lesławowi Golbie – Wójtowi Gminy Jerzmanowa,  Panu Tadeuszowi Kozakowskiemu – Przewodniczącemu Rady Gminy Jerzmanowa, Proboszczowi Księdzu Piotrowi Matusowi, Pani Samancie Mazur – Przewodniczącej Rady Rodziców,  Orkiestrze Huty Miedzi Głogów i Panu Bartłomiejowi Gersowi-Nienartowicz – kapelmistrzowi, Panu Michałowi Wnukowi –  Kierownikowi Teatru im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie, a także Pani Bogumile Tarasiewicz – Dyrektor Lubuskiego Biura Koncertowego. Pani Dyrektor podziękowała również wszystkim lokalnym organizacjom za wieloletnią i dobrą współpracę, służbom mundurowym, a także instytucjom z terenu miasta Głogowa i powiatu głogowskiego.

                        Na zakończenie uroczystości uczennice klasy piątej – Julia Nowak oraz Jagoda Dziedzic zaprezentowały układ taneczny do utworu „Qvo vadis, Domine” Michała Bajora. Wystąpili również uczniowie klasy ósmej – Szymon Starzyński, który wcielił się w postać Nerona oraz Krzysztof Kijas – jako Henryk Sienkiewicz. Neron z Sienkiewiczem zaprosili wszystkich uczestników Jubileuszu na ucztę połączoną z sentymentalnym spotkaniem.

            Z okazji jubileuszu, uaktualniona w najnowsze wydarzenia, została wydana po raz czwarty, książka opisująca historię szkoły – „Duch Sienkiewicza w Jaczowskiej Szkole. Legenda i historia 75-letniej Szacownej Jubilatki”, a także „Jednodniówka Sienkiewiczowska”.

Szanowni Państwo,

korzystając z okazji, w imieniu całej społeczności szkolnej pragnę jak najserdeczniej podziękować wszystkim za ciepłe słowa, życzenia  i gratulacje. Świadomość tego, że tak wiele osób i instytucji nas wspiera słowami, życzliwą aprobatą dla naszych działań, a często i konkretnymi czynami, jest dla nas inspiracją i bodźcem do tego, aby starać się jak najlepiej wykonywać swoją pracę. 

Chcę również podziękować wszystkim uczniom za piękny występ artystyczny, wierzę, że wielu naszych uczniów odkryło  w sobie talent aktorski, a niedługo będziemy mogli oglądać ich na deskach większej  sceny w prawdziwym teatrze, rodzicom  i pracownikom Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie za zaangażowanie i ogromny wkład pracy w organizację dzisiejszej uroczystości.

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

święto szkoły stało się okazją do spotkania trzech pokoleń Jaczowiaków, obecnych  i byłych uczniów, pracowników, emerytów  i wszystkich przyjaciół szkoły. 

Niech będzie  radosnym budowaniem poczucia jedności i skłoni  Nas do refleksji nad tym, co minione i tym, co jeszcze przed nami. 

Serdecznie Wszystkim dziękuję.

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza

Wioletta Olejnik

Pani Dyrektor, Wioletta Olejnik, składa wyrazy wdzięczności Pani Beacie Berkowicz – Kwiaciarnia „Nemezja” w Głogowie za dekoracje z kwiatów, a także Pani Małgorzacie Kuźmiak – „Flora Atelier” za dekoracje podczas uroczystości.

///////////////////////\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

Zobaczmy to raz jeszcze.

//////////////////////\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\