W tym tygodniu przypada 915 rocznica słynnej Obrony Głogowa. 24 sierpnia 1109 roku Wojska króla niemieckiego Henryka V przybyły pod miasto i zaskoczyły głogowian, opanowując i niszcząc podgrodzie, biorąc łupy i jeńców, a także rozbijając i rozpraszając część wojsk posiłkowych księcia Bolesława Krzywoustego, które tam stacjonowały. Na razie jednak nie próbował zdobywać samego grodu. Zgodził się również na pięciodniowy rozejm, podczas którego mieszkańcy mieli uzyskać zgodę od księcia Bolesława na poddanie się.

Na jego poręczenie mieszkańcy Głogowa wydali zakładników ze swoich rodzin. Warunkiem ich wydania było jednak to, że bez względu na przebieg negocjacji z Krzywoustym, zakładnicy zostaną zwróceni. Książę jednak kategorycznie zabronił kapitulacji i nakazał obronę grodu do samego końca. Rozgniewany tym Henryk V złamał umowę i kazał przywiązać zakładników do machin oblężniczych w nadziei, że głogowianie nie odważą się do nich strzelać.

Przeliczył się jednak, bowiem obrońcy nie oszczędzili nawet własnych krewnych, aby bronić za wszelką cenę grodu.

Kolejne ataki kończyły się fiaskiem i dużymi stratami wśród atakujących.

Niepowodzenie, które dotknęło króla niemieckiego pod Głogowem wpłynęło na dalszy przebieg wojny, która ostatecznie zakończyła się jego porażką.

Wspomniane wyżej wydarzenie jest jednym z najważniejszych w historii lokalnej Głogowa i okolic. Dlatego też kolejni uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie, co roku odwiedzają muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie, gdzie można m.in. zobaczyć makietę przedstawiającą oblężenie Głogowa 1109, a także rekonstrukcje ubioru i uzbrojenia wojów Bolesława Krzywoustego. Fotorelacja z wycieczki do muzeum zostanie umieszczona na stronie internetowej szkoły.

opracował: R. Wrzesiński

Wioletta Olejnik

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jaczowie