80 lat temu, 19 kwietnia 1943 wybuchło powstanie w getcie warszawskim.

Powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali, podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom i pierwszym w okupowanej przez III Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta, podjęta w ramach realizowanego przez Niemców planu zagłady europejskich Żydów.

Powstańcy biorący udział w walkach w getcie,  mimo, że nie mieli realnej możliwości odniesienia sukcesu w tej walce, stali się symbolem oporu ludności żydowskiej wobec działań władz niemieckich.

Większość z nich zginęła, jedynie kilku grupom udało się uciec z getta i znaleźć schronienie na aryjskiej stronie. Większość z nich nie doczekała jednak końca wojny, zginęli walcząc w oddziałach partyzanckich, w powstaniu warszawskim lub zostali wydani Niemcom.

Dlaczego żonkile są symbolem pamięci o tych dramatycznych wydarzeniach?

Otóż jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

Zapraszam do obejrzenia filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”.

************************************

FOTORELACJA SZKOLNA

Opracował: Robert Wrzesiński

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jaczowie

Wioletta Olejnik