Dnia 8 listopada 2024 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Miał przede wszystkim przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Pani Dyrektor, Wioletta Olejnik, uroczyście przywitała Panią Annę Kozakowską- Nagi z referatu ds. oświaty i spraw społecznych, która reprezentowała Panią Annę Obolewicz- Wójt Gminy Jerzmanowa, nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły. Następnie przypomniała, że 11 listopada, to jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która dla każdego Polaka jest symbolem wolności, niepodległości i dumy narodowej. Dodała również, że Nasza społeczność szkolna, w szczególny sposób pielęgnuje tę tradycję, gdyż każdego roku o godzinie 11.11 śpiewamy cztery zwrotki hymnu narodowego: Mazurka Dąbrowskiego.
Podczas akademii słowno-muzycznej w hołdzie Niepodległej, uczniowie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej i śpiewali pieśni patriotyczne. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Były to utwory, takie jak: Ponad sto lat, Niepodległość, Krótki wierszyk o ojczyźnie, Twój dom, Polska. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne: hymn Polski-Mazurek Dąbrowskiego, Rota, My Pierwsza Brygada, Orlątko, Rozkwitały pąki białych róż, Uwierz Polsko, aż do piosenki -Kocham wolność- słynnego zespołu Chłopcy z Placu Broni. Warto zaznaczyć, że utwór ten, w wykonaniu Jagody Nadymus i szkolnego chóru, zdobył II miejsce w Międzypowiatowym Konkursie Piosenki Patriotycznej „Vivat Polonia”.
Przepełnieni radością włączyliśmy się również do wspólnego śpiewania pięknych, patriotycznych pieśni.
Na zakończenie Pani Dyrektor podziękowała uczniom, nauczycielom: Pani Marioli Dubowskiej, Pani Beacie Kalinowskiej-Augustyniak, Panu Robertowi Wrzesińskiemu za uroczystą akademię oraz za pielęgnowanie tradycji. Dodała, że kultura narodowa, historia Polski oraz pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność, muszą być nieustannie przekazywane kolejnym pokoleniom, ponieważ są przyszłością narodu.
Dyrekcja zachęcała do aktywnego udziału w uroczystościach gminnych, do których należy tradycyjny Bieg Gęsi. Wyrazimy w ten sposób szacunek do historii i wartości.
Pani Dyrektor życzyła wszystkim, by dzień ten był czasem refleksji i dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Podziękowała za obecność i za to, że wspólnie tworzymy tak piękną i pełną patriotyzmu społeczność, dając wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Uczniowie zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności.
Przygotowali: Beata Kalinowska-Augustyniak, Robert Wrzesiński
Oprawa fotograficzna: Beata Nadymus
Film: Katarzyna Mońka
Wioletta Olejnik
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sieniewicza w Jaczowie