Logo frontera
E-dziennik
Historia wpisów
Luty 2019
P W Ś C P S N
« Sty    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728  
Archiwa

XXVI ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH W TCZEWIE

XXVI ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH W TCZEWIE

 

Hołdując tradycji spotkań społeczności szkół noszących imię Henryka Sienkiewicza, od 8 do 10 czerwca 2018 r. delegacja naszej placówki gościła na XXVI Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Tczewie. Spotkanie to było okazją nie tylko do pogłębienia wiedzy na temat pisarza, ale również wymiany doświadczeń, rozmów i wspomnień, W skład delegacji naszej szkoły weszli Anna Żak i Michał Bachta, którzy wzięli udział w konkursie literackim inspirowanym życiem i twórczością Sienkiewicza. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Zofia Głowacka.

Delegaci z prawie 50 szkół przeżyli w Tczewie dwa pełne wrażeń dni. Mogli spotkać się z rówieśnikami z różnych stron Polski, nawiązując nowe przyjaźnie, poznać osobiście prawnuczkę Henryka Sienkiewicza, panią Annę Dziewanowską, żonę inicjatora zlotów szkół sienkiewiczowskich, panią Annę Cybulską i porozmawiać z panią Ewą Wiśniewską, znakomitą polską aktorką, odtwórczynią, m. in. roli kniahini Kurcewiczowej w ekranizacji „Ogniem i mieczem”.
Organizatorzy, oprócz niezwykłych spotkań, zafundowali uczestnikom zlotu także wiele atrakcji. Była dyskoteka na ponad 100 osób, montaż słowno- muzyczny oparty na prozie Sienkiewicza, zwiedzanie Gdańska z przewodnikiem, rejs z Gdańska do Gdyni, wizyta w Akwarium Gdyńskim i na „Darze Pomorza”, spotkanie z grupą XVII- wiecznych rycerzy, którzy uczyli adeptów rycerskiego rzemiosła fechtunku, walki na piki i tańca dworskiego.
Pobyt w Tczewie okazał się być dla jego uczestników wspaniałą lekcją historii, literatury i życia. Zaowocował interesującymi znajomościami, uzupełnił wiedzę o życiu i twórczości Sienkiewicza, pokazał, że idee i wartości zawarte w dziełach noblisty są wciąż żywe.

 

 

 

Opracowała: Zofia Głowacka

 

                                                                                  Wioletta Olejnik

                                      Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie

 

Filtr tematów
Nadchodzące wydarzenia
  • No upcoming events
AEC v1.0.4