Logo frontera
E-dziennik
Historia wpisów
Lipiec 2019
P W Ś C P S N
« Cze    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Archiwa

ŚWIĘTO SZKOŁY

18 maja w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza odbyła się uroczystość poświęcona jubileuszowi 20 lecia nadania imienia szkole. Uczniowie szkoły przedstawili inscenizację o życiu i twórczości patrona oraz wręczyli czasopismo, które zostało wydrukowane specjalnie na tę okoliczność.

Przygotowując się do święta szkoły cała szkoła aktywnie realizowała program pracy z patronem szkoły. Uczniowie dokładnie pogłębiali wiedzę o życiu i twórczości H. Sienkiewicza a także poznawali dzieła naszego patrona. Nauczyciele organizowali sienkiewiczowskie konkursy i turnieje, do których zaprosiliśmy uczniów z terenu Gminy Jerzmanowa. Podczas uroczystości Pani Dyrektor Wioletta Olejnik wręczyła dyplomy i nagrody książkowe laureatom tych konkursów.

Tego dnia swoje święto obchodziło dwóch pracowników naszej szkoły – jubileusz 25 lecia świętował nasz duchowy przewodnik ksiądz Piotr Matus, a 20 lecie pracy zawodowej obchodził niezastąpiony i zawsze dyspozycyjny Pan Dariusz Śmigaj. Wszyscy gratulowali jubilatom i składali życzenia pomyślności w pracy zawodowej.

Na koniec odbył się piknik, podczas którego spotkaliśmy się z Wielkopolską grupą Rycerską zajmującą się odtwórstwem historycznym i specjalizująca się w XIII wieku. Dzięki rycerzom wszyscy poczuli ducha XIII wieku i odbyli niezapomnianą podróż w czasie.

Akademię przygotowała i prowadziła nauczycielka j. polskiego i koordynator ds pracy z patronem Aneta Kantowicz.

Przemówienie Dyrektora

Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie, nasza Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Jaczowie ma niebywale bogatą historię, przez 72 lata kształtuje, wychowuje i naucza wiele pokoleń jaczowskiej młodzieży. Jest to szkoła, która za priorytet stawia sobie wszechstronny rozwój poprzez promowanie takiego modelu edukacji, który na stałe zakorzeniony jest w lokalną tradycję i historię, a także sięga w przyszłość otwierając się nowe kierunki w nauczaniu i wychowaniu.

Na przestrzeni 72 lat możemy zaobserwować ogromny rozwój naszej szkoły, co służy zarówno uczniom jak i lokalnej społeczności. 17 maja 1998 roku z inicjatywy ówczesnej dyrektor szkoły Pani Danuty Urban w obecności władz samorządowych i lokalnej społeczności odbyła się wielka uroczystość nadania imienia naszej szkole – znakomitego Palaka, pisarza , noblisty- Henryka Sienkiewicza. Tego dnia swoją obecnością zaszczycił nas wnuk pisarza Juliusz Sienkiewicz i ku zadowoleniu wszystkich wygłosił szczegółową prelekcję o swoim dziadku, a ks kanonik Jan Błąd poświęcił nowy sztandar, który od tego dnia towarzyszy nam na wszystkich uroczystościach szkolnych, państwowych i kościelnych.

Dziś mija 20 lat jak ideały zapisane na kartach utworów H. Sienkiewicza są krzewione wśród jaczowskiej młodzieży. Naszych uczniów, dzieci i młodzież uczymy postaw patriotycznych zaczerpniętych z dorobku polskiej literatury, a przede wszystkim dzieł Henryka Sienkiewicza, historii i polskiej kultury. Jesteśmy naocznymi świadkami tego jak duch patriotyzmu rozbudza wśród naszych uczniów miłość, szacunek i przywiązanie do Ojczyzny oraz do drugiego człowieka.

Jakże żywe stają się słowa naszego patrona:

Należy miłować ojczyzną nade wszystko i należy myśleć o jej szczęściu”.

Wymownym przykładem tego są nasi harcerze i harcerki, których aktywność patriotyczna jest znana w całej gminie, powiecie, kraju, a nawet za granicą, chociażby na Ukrainie.

Z perspektywy tych minionych lat z dumą spoglądamy na osiągnięcia i wyróżnienia naszej

szkoły, jej małe i duże sukcesy. Dużo powodów do chluby dają nam nasi uczniowie, których postępy i osiągnięcia na co dzień obserwujemy. Wszystkim szkolnym działaniom – wychowawczym i edukacyjnym , zawsze przyświecają nam słowa naszego patrona H. Sienkiewicza, które stały się nie tylko mottem szkoły ale wymownym drogowskazem dla każdego z nas.

Henryk Sienkiewicz- patron naszej szkoły powiedział :

Nie rzeczywistość sama, ale serce z jakim ku niej przystępujesz

daje rzeczom kształty i kolory”.

Wierzę, że rzeczywistość zależy od nas, od tego jak wiele serca i zapału włożymy w budowanie rzeczywistości, której na imię Polska. A obserwując zapał jaki towarzyszy Wam, drodzy Uczniowie coraz bardziej jestem spokojna o przyszłość naszego kraju i z dumą przyznam , że jesteśmy wymownym przykładem szkoły młodych patriotów.

Szanowni Państwo, drodzy uczniowie, w dniach poprzedzających dzisiejszą uroczystość w naszej szkole odbyło się wiele konkursów o tematyce sienkiewiczowskiej Były to zarówno konkursy polonistyczne, matematyczno- przyrodnicze oraz plastyczne, których laureaci zostaną dziś nagrodzeni. Jestem dumna, że tak chętnie czytacie dzieła naszego patrona H. Sienkiewicza i pogłębiacie wiedzę na temat jego życia. Dziękuję nauczycielom za zorganizowanie i przeprowadzenie tych konkursów, doceniam wasze zaangażowanie w realizację zadań z programu „Praca z patronem szkoły” oraz „Szkoły młodych patriotów”.

Serdecznie dziękuję koordynatorom programu Pracy z Patronem szkoły Pani Anecie Kantowicz i Pani Zofii Głowackiej, Marioli Dubowskiej za zaangażowanie w ogrom działań związanych ze świętem szkoły, przygotowanie uczniów do akademii, organizację konkursów i pracę nad jednodniówką sienkiewiczowską -czasopismem wydanym specjalnie z okazji święta naszej szkoły. Dziękuję naszym uczniom, młodym aktorom, którzy uświetniają wszystkie szkolne uroczystości. Dziękuję nauczycielom, rodzicom i pracownikom obsługi za pomoc w dekoracji sali, która swoją oryginalnością zapierała dech w piersiach, a  w szczególności wyrazy uznania składam dwóm naszym dekoratorkom- Pani Katarzynie Kaczocha i Małgorzacie Kostek. Dziękuję firmie Zielone Ogrody za ufundowanie roślin ozdobnych ,Organowi Prowadzącemu, Radzie Gminy Jerzmanowa, Gminnemu Centrum Kultury,Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaczowie. Dziękuję Radzie Rodziców za wszelką pomoc w organizacji dzisiejszego pikniku i Państwu Sokalskim. Jest mi miło, że mogę liczyć na Państwa pomoc.

Serdeczne podziękowania dla wójta Gminy Jerzmanowa Pana Lesława Golby za ufundowanie księgozbioru do szkolnej biblioteki -pięknych wydań powieści naszego patrona H. Sienkiewicza.

Dziękuję.

Opracowała: Aneta Kantowicz

Wioletta Olejnik

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Jaczowie

Filtr tematów
Nadchodzące wydarzenia
  • No upcoming events
AEC v1.0.4